Jak powiedzieć rodzicom o orientacji – kiedy warto zrobić coming out?

Coming out jest bardzo stresującym wydarzeniem w życiu wielu młodych gejów. Nawet w przypadku posiadania kochających najbliższych nie da się przewidzieć, jak zareagują na twoje oświadczenie. Sprawdź, jak powiedzieć rodzicom o orientacji.
Jak powiedzieć rodzicom o orientacji

W kulturze, w której zakłada się, że każdy jest heteronormatywny, osoby należące do społeczności LGBT często czują potrzebę, aby głośno mówić o swojej orientacji. Jeżeli interesuje cię ta tematyka, to sprawdź jakie filmy o lesbijkach Netflix oferuje, dzięki temu przybliżysz się do tej tematyki. Niestety, coming outy bywają bardzo stresujące, a reakcja najbliższych – trudna do przewidzenia. Jeżeli jesteś nastolatkiem, który zastanawia się jak powiedzieć rodzicom o orientacji, zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Czym jest coming out?

Coming out, skrót od “coming out of the closet”, oznacza “wyjście z szafy”, czyli opowiedzenie o swojej orientacji lub tożsamości płciowej. W teorii ma być to doświadczenie wyzwalające i mające pomóc w całkowitym zaakceptowaniu swojej osoby. Niejednokrotnie jednak można spotkać się z trudnymi coming outami. Jeżeli należysz do społeczności LGBT i zadaje sobie pytania: “Jak powiedzieć rodzicom o swojej orientacji” albo “jak powiedzieć rodzicom, że mam chłopaka”, poniższe wskazówki są dla ciebie.

Jak powiedzieć rodzicom o orientacji?

  1. Jakiś czas przed planowaną rozmową nakieruj rodziców na materiały dotyczące społeczności LGBTQ+ – szczególnie jeżeli są średnio doinformowani w tej kwestii.
  2. Zadbaj o właściwy czas i miejsce. Najlepiej, aby rozmowa odbyła się w spokojnej atmosferze, bez rozpraszaczy w postaci telewizora albo nieoczekiwanych gości.
  3. Powiedz rodzicom, że ich kochasz i bardzo zależy ci na ich zrozumieniu i wsparciu.
  4. Daj rodzicom czas na oswojenie się z wiadomością. Dla bliskich coming outy bywają dużym szokiem – chwila na refleksję są tutaj dobrym posunięciem.
  5. Zadbaj o swoje własne samopoczucie. Nie wahaj się zwrócić o wsparcie u znajomych lub psychologa.

Kiedy warto odłożyć rozmowę z rodzicami?

Bywają sytuacje, w których coming out może nie być najlepszym pomysłem. Rozmowę warto odłożyć w sytuacji, kiedy twoi rodzice mają homofobiczne poglądy lub podejrzewasz, że ich reakcja na temat twojej orientacji mogłaby negatywnie wpłynąć na wasze relacje.

Zobacz też:  Jak powiedzieć rodzicom, że mam chłopaka? Poradnik dla chłopców i dziewczyn

Fakt, że chcesz powiedzieć najbliższym o swojej orientacji seksualnej jest całkowicie normalny i zrozumiały. Pamiętaj jednak, aby zadbać przede wszystkim o swój komfort i bezpieczeństwo – te są bowiem najważniejsze!Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też