Jak powiedzieć rodzicom, że mam chłopaka? Poradnik dla chłopców i dziewczyn

Jak powiedzieć rodzicom, że mam chłopaka to pytanie, które dręczy zarówno płeć żeńską, jak i męską. Dorastanie oznacza, że wielu z was zaczyna zakochiwać się i randkować, jednocześnie jednak wielu obawia się rozmowy o tym z mamą i tatą. Poniżej podpowiadamy, jak się przygotować.
Jak powiedzieć rodzicom, że mam chłopaka

Większość rodziców zdaje sobie sprawę z faktu, że ich nastoletnie dzieci zaczynają poważnie myśleć o znalezieniu sobie drugiej połówki. Wiele dziewczyn oraz homoseksualnych chłopców boi się jednak przyznać do randkowania. Jeżeli pytanie “jak powiedzieć mamie, że mam chłopaka” niejednokrotnie przeszło ci przez głowę, poniższy artykuł jest właśnie dla ciebie.

Jak powiedzieć rodzicom o chłopaku – dla dziewczyn

Jacy są twoi rodzice?

O tym, jakie twoje podejście twoja mama i ojciec mają do randkowania, najlepiej wiesz ty sama. Jeżeli nie są nadmiernie surowi ani nadopiekuńczy, szczera rozmowa o twoim związku nie powinna sprawić większego problemu. Gorzej, jeżeli rodzice wyznają bardziej konserwatywne podejście. Jednak nawet wówczas nic nie jest stracone! Nie mów wówczas o randkowaniu; rozmowę z rodzicami potraktuj jako chęć poproszenia o zgodę na spotkania z chłopakiem.

Zachowaj spokój

Pamiętaj, że większość mam i ojców po prostu martwi się o twoje bezpieczeństwo. Nawet jeżeli podczas rozmowy zaczynają ponosić ich emocje, ty zachowaj spokój. Sprawisz wówczas wrażenie dojrzałej i pewnej swojej decyzji o randkowaniu.

Powiedz coś miłego o chłopaku

Warto pamiętać, że dla twoich rodziców nie liczą się piękne oczy, czy zabójczy uśmiech twojego chłopaka. Docenią oni jednak na pewno jego uprzejmość, dobre oceny w szkole, zaangażowanie w różnorodne, ciekawe hobby itp. Dobrze jest także wspomnieć o dobrym kontakcie chłopaka z jego z rodzicami.

Zobacz też:  Jak powiedzieć rodzicom o ciąży?

Przedstaw chłopaka rodzinie

Jeżeli bardzo zależy ci na swoim chłopaku, możesz zaproponować jemu i swoim rodzicom wspólny obiad. Niech twój wybranek ładnie się ubierze i kupi twojej mamie kwiaty. Dobrym pomysłem mogą być kwiaty doniczkowe. Przygotujcie wcześniej tematy do rozmowy, które nie wywołają niepotrzebnych kontrowersji (mówcie dużo o szkole i planach na przyszłość). Podczas obiadu zachowajcie dystans: możecie, oczywiście, trzymać się za ręce, ale namiętne pocałunki będą raczej niemile widziane.

Jak powiedzieć, że masz chłopaka – dla chłopców

Homoseksualni nastolatkowie, którzy zastanawiają się, jak powiedzieć rodzicom o orientacji, znajdują się zazwyczaj w o wiele większym stresie, niż ma to miejsce w przypadku heteroseksualnych dziewcząt. Sprawdź, jak powiedzieć rodzicom o swoim chłopaku.

Poglądy twoich rodziców

Zastanów się, czy słyszałeś w domu kiedyś jakiekolwiek nieprzychylne komentarze o osobach LGBTQ? Czy twoi rodzice zaliczają się do osób popierających pary jednopłciowe, czy wręcz przeciwnie? W zależności od tego, jakie poglądy mają mama i tata, reakcje na wieść o twoim chłopaku mogą być skrajnie różne.

Wskazówka od nas: jeżeli nie jesteś pewien, jakie zdanie o osobach LGBTQ mają twoi rodzice, spróbuj podsunąć im to zagadnienie mimochodem. Posłuchaj, co mówią w trakcie wiadomości, napomknij o zbliżającej się Paradzie Równości… Po ich reakcji będziesz mógł zdecydować, czy rzeczywiście chcesz porozmawiać z nimi o twojej drugiej połówce.

Pamiętaj, że relacje z rodzicami potrafią być naprawdę trudne. Czasem dochodzi nawet do tego, że z powodu różnicy zdań przestają ze sobą rozmawiać. Tekst opublikowany na stronie https://zycie.net/moja-dorosla-corka-mnie-nie-szanuje/ pokazuje najlepiej, jak trudne mogą być tego konsekwencje.

Coming out przed rodziną

Coming out przed mamą i tatą, niezależnie od ich poglądów, może być bardzo trudny. Jeżeli mimo to chcesz powiedzieć o tym rodzicom, zadbaj o kilka rzeczy:

  • Postaraj się przeprowadzić rozmowę w spokojnych warunkach, bez niepotrzebnych “rozpraszaczy”, jak telewizor.
  • Poproś rodziców o wsparcie i zrozumienie.
  • Pozwól oswoić się rodzicom z wiadomością. Taka rozmowa, chociaż nie musi być niezręczna, może być jednocześnie bardzo emocjonalna.
Zobacz też:  Jak namówić rodziców na nowy telefon? Porady dla nastolatków

Opowiedz rodzinie o chłopaku

Tak jak już wspominaliśmy, przy opowieściach o chłopaku warto skupić się na cechach, które rodzicie zaaprobują. Uprzejmość, życzliwość, odpowiedzialność, zaangażowanie w naukę i aktywności pozalekcyjne na pewno zrobią wrażenie.

Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze!

Jeżeli podejrzewasz, że twoi rodzice mogą nie zaakceptować twojej orientacji, a tym bardziej nowego związku, zachowaj te informacje dla siebie. Chociaż ukrywanie tak dużej części siebie przed najbliższymi może być trudne i bardzo bolesne, pamiętaj, że liczy się przede wszystkim twoje bezpieczeństwo. Wiele osób LGBTQ, które dorastają w homofobicznych rodzinach, czeka z coming outem do czasu, aż wyprowadzi się z domu lub ma w miarę stabilną sytuację finansową.

Jeżeli mimo to zależy ci na opowiedzeniu komuś o ukochanej osobie, porozmawiaj z innym członkiem rodziny, do którego masz zaufanie. Być może masz rodzeństwo, ciotkę albo kuzynów, którzy popierają osoby LGBTQ, a wiadomość o twoim chłopaku przyjmą z radością?

Rozmowa o randkowaniu – podsumowanie

Randkowanie to całkowicie normalny element życia – także u nastolatków. Chociaż powiedzenie rodzicom o spotykaniu się z chłopakiem może wywoływać u niektórych stres, mamy nadzieję, że w twoim przypadku rozmowa pójdzie gładko i już niedługo będziesz mógł/mogła przyprowadzić swoją drugą połówkę na obiad z rodzicami. Powodzenia!



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też