Jak przekazać dziecku pieniądze na zakup mieszkania?

Wiele młodych osób marzy o tym, aby się usamodzielnić, wyprowadzić od rodziców. Niestety zwykle kupno mieszkania staje się niemożliwe z powodu braku własnych środków. Wzięcie kredytu także jest niedostępną opcją ze względu na brak zdolności kredytowej. Czasem można liczyć na otrzymanie pieniędzy od rodziców. Niektórzy nawet decydują się na wynajęcie mieszkania dziecku lub zakup nieruchomości. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat przekazywania i przyjmowania darowizny pieniężnej na kupno wymarzonych czterech kątów.

Darowizna od rodziców na zakup mieszkania

Niezwykłym ułatwieniem jest dla młodych ludzi wsparcie rodziców. Mogą liczyć na stanie się osobami niezależnymi, dzięki wyprowadzce do własnego lokum. Jak wiadomo, zakup nieruchomości wiąże się z koniecznością poniesienia sporych kosztów. Pojawia się wobec tego pytanie, czy można przekazać dziecku darowiznę pieniężną bez płacenia podatku. Zgodnie z przepisami powinno się wszystko odpowiednio udokumentować. Oczywiście nie trzeba spisywać umowy w obecności notariusza. Wystarczy sporządzić we własnym zakresie pismo, z którego jasno wynika, że rodzice zobowiązują się do przekazania dziecku konkretnej kwoty pieniędzy na zakup mieszkania. Z kolei druga strona potwierdza ich przyjęcie. W ten sposób uzyskuje się dowód na to, w jaki sposób został sfinalizowany zakup nieruchomości, czyli z pieniędzy podarowanych przez rodziców.

Co z podatkiem od darowizny?

W celu uniknięcia problemów z urzędem skarbowym zaleca się przekazanie dziecku pieniędzy na zakup mieszkania za pomocą przelewu bankowego. W jego tytule powinna pojawić się informacja, że dane środki stanowią darowiznę na konkretny cel. Warto wiedzieć, że możliwe jest uniknięcie płacenia podatku od darowizny mieszkania w przypadku umowy zawartej z członkami najbliższej rodziny. Sporządzenie umowy ze zobowiązaniem do przekazania dziecku środków pieniężnych również zwalnia z opodatkowania. Do udokumentowania przykazania darowizny służy również przelew, właściwie opisana wpłata na rachunek bankowy. Można również dokonać zgłoszenia do Urzędu Skarbowego za pomocą druku sd-z2. Przy zakupie nieruchomości znaczenie ma analiza i sprawdzenie umowy deweloperskiej przez prawnika. Odbiór mieszkania zaleca się zawsze przeprowadzać z fachowcem.

Artykuł promocyjnyZobacz także:
Zobacz też:  Sposoby na nudę w domu dla 12-latki – jak urozmaicić domowe zacisze?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też