Młodociany kierowca – kompletny poradnik

Zdobycie prawa jazdy to marzenie wielu młodych ludzi. Jednak zanim wyruszysz na drogi, warto poznać zasady i ograniczenia, które dotyczą młodocianych kierowców. Nasz poradnik pomoże Ci zrozumieć, na co musisz zwrócić uwagę, aby bezpiecznie i zgodnie z przepisami korzystać z nowo zdobytych uprawnień.

Kim jest młodociany kierowca?

Młodociany kierowca to osoba, która właśnie zdobyła prawo jazdy i jest w wieku od 18 do 25 lat. W teorii okres próbny dla młodych kierowców trwa dwa lata od momentu uzyskania uprawnień. W tym czasie mają ich obowiązywać specjalne przepisy i ograniczenia, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

Przykładowo według Ustawy o kierujących pojazdami młody kierowca musi odbyć kurs doszkalający w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz praktyczne szkolenie w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym. Te kursy odbywają się między 4 a 8 miesiącem okresu próbnego i są obowiązkowe. Po ich ukończeniu kierowca otrzymuje zaświadczenia, które musi przedstawić staroście.

W rzeczywistości te obowiązki nie weszły jeszcze w życie. Zostały zaproponowane w 2011 roku i zawieszone na czas dalszych rozważań i dyskusji nad prawem. Ustawowe zapisy o młodych kierowcach nie mają mocy prawnej, choć mogą ją zyskać w przyszłości.

Obowiązki i ograniczenia młodocianego kierowcy

Młodociani kierowcy mieliby przestrzegać szeregu obowiązków i ograniczeń. Przede wszystkim w okresie próbnym nie mogliby popełnić więcej niż dwa wykroczenia drogowe. W przeciwnym razie okres próbny zostałby przedłużony o kolejne dwa lata. Trzy wykroczenia lub jedno przestępstwo drogowe skutkowałyby całkowitą utratą prawa jazdy

Każdy kierowca musi pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu OC. Niestety, ze względu na brak doświadczenia, składki ubezpieczeniowe dla młodych kierowców są zazwyczaj wyższe. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiek, doświadczenie, a także dane techniczne pojazdu, takie jak marka, model, pojemność i moc silnika.

Kurs doszkalający – co musisz wiedzieć?

Kurs doszkalający dla młodocianych kierowców to element okresu próbnego wspomnianego w ustawie. Składałby się on z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej omawiane byłyby czynniki wpływające na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematyka wypadków oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. Część praktyczna obejmowałaby ćwiczenia związane z zagrożeniami w ruchu drogowym, takie jak niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernej prędkości oraz kształtowanie postawy defensywnej.

Zobacz też:  Dieta dla nastolatek - co powinny jeść nastolatki?

Kursy te byłyby organizowane przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego oraz ośrodki doskonalenia techniki jazdy. Udział w nich byłby odpłatny, ale niezbędny do zakończenia okresu próbnego.

Jakie są planowane zmiany w przepisach?

Przepisy dotyczące młodocianych kierowców są regularnie aktualizowane, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach. Obecnie trwają prace nad zmianami, które mogą wprowadzić dodatkowe ograniczenia i obowiązki. Na przykład zaproponowano wprowadzenie obowiązku noszenia zielonego listka na szybie pojazdu przez cały okres próbny, co miałoby na celu ostrzeganie innych uczestników ruchu o obecności mniej doświadczonego kierowcy.

Dodatkowo na szczeblu europejskim rozważane są przepisy mające na celu ujednolicenie zasad dotyczących młodocianych kierowców we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Celem tych zmian jest zmniejszenie liczby wypadków drogowych z udziałem młodych kierowców, którzy często podejmują większe ryzyko i są mniej ostrożni na drodze.

Materiał promocyjny



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też