Ciąża młodych kobiet. Jakie badania wykonać?

Ciąża nie zawsze jest planowana, nie zawsze dotyczy w pełni świadomych i dojrzałych kobiet. Zdarza się również w bardzo młodym wieku. To prawdziwe wyzwanie dla ciężarnej – dla jej ciała i psychiki. Jakie badania powinna wykonać? Sprawdzamy!

Badania prenatalne pozwalają poznać stan zdrowia dziecka, umożliwiają wczesne wykrycie wad rozwojowych i chorób genetycznych. Mówi się, że szczególnie ważne są w przypadku kobiet, które zaszły w ciążę po ukończeniu 35 lat. Czy oznacza to, że młode ciężarne nie muszą ich przeprowadzać? O jakiej diagnostyce powinny pomyśleć nastolatki spodziewające się dziecka? Przede wszystkim powinny pamiętać, że ich ciąża jest szczególnie narażona na komplikacje, dlatego kontrolowanie stanu zdrowia jest konieczne.

Czym są badania prenatalne?

Badania prenatalne pozwalają sprawdzić stan zdrowia dziecka jeszcze w łonie matki. Służą wczesnemu wykryciu chorób genetycznych, wad rozwojowych, chorób metabolicznych. Mają niebagatelne znaczenie dla lekarzy i rodziców, pozwalają bowiem podjąć decyzję co do dalszego leczenia, zaplanować opiekę nad dzieckiem ze specjalnymi potrzebami. Choć badania te nie są obowiązkowe, są przeznaczone dla wszystkich kobiet niezależnie od wieku, stanu zdrowia, czy rodzinnej historii chorób. Do ich zrobienia szczególnie zachęca się panie, które zdecydowały się na późne macierzyństwo. Czy oznacza to, że młode ciężarne nie powinny myśleć o ich wykonaniu?

Ciężarne nastolatki są w trudnej sytuacji. Organizm wielu z nich nie jest do końca gotowy na takie wyzwanie, sam jeszcze się rozwija. Ciąża jest dużym obciążeniem, a najczęstszymi powikłaniami są poronienia, anemia, zatrucia ciążowe. Ważne jest, aby młoda kobieta otrzymała wsparcie i została objęta opieką ginekologa. Poza standardowymi badaniami z krwi, analizą moczu, czy testem obciążenia glukozą, powinna wykonać nieinwazyjne badania prenatalne, które pozwolą ocenić ryzyko wystąpienia wielu chorób i wad. Badania te są całkowicie bezpieczne, nie wiążą się z żadnym ryzykiem, a w wielu przypadkach mogą ułatwić oczekiwanie na dziecko.

Zobacz też:  Jak usługi pielęgniarskie w domu ułatwiają życie rodzinom?

Jakie badania wykonać?

Nastolatka w ciąży powinna poddawać się regularnym badaniom, które mają na celu monitorowanie zdrowia jej i rozwijającego się dziecka. Oto niektóre z podstawowych badań, które należy wykonać:

  • badania z krwi – poziom hemoglobiny, grupa krwi, czynnik Rh, testy na obecność infekcji (takie jak toksoplazmoza, cytomegalia, różyczka, HIV) oraz inne podstawowe badania krwi, które mogą pomóc w identyfikacji potencjalnych zagrożeń dla zdrowia;
  • badanie moczu – pomaga wykryć infekcje dróg moczowych, choroby nerek;
  • USG – badanie ultrasonograficzne wykorzystywane jest do oceny wzrostu i rozwoju płodu, sprawdzenia lokalizacji łożyska oraz identyfikacji ewentualnych wad wrodzonych;
  • testy obciążenia glukozą.

Młode mamy mogą też pomyśleć o nieinwazyjnych testach z krwi pozwalających wykryć najważniejsze choroby genetyczne (zespół Downa, Edwardsa, Pataua). Jednym z nich jest Nifty. Koszt różni się w zależności od tego, czy pacjentka wybierze pakiet standardowy, czy rozszerzony. Trzeba pamiętać, że nie wszystkie badania prenatalne są refundowane i za część kobieta musi zapłacić (sprawdź: https://www.niftytest.pl).

Dlaczego warto się badać?

Ciąża to dla wielu kobiet trudny okres, zwłaszcza jeśli nie była planowana lub zdarzyła się w bardzo młodym wieku. Młode matki potrzebują szczególnego wsparcia najbliższego otoczenia i dobrej opieki medycznej. Wykonywane w tym czasie badania mają zapewnić bezpieczeństwo ciężarnej i jej dziecku. Mogą zapewnić tak potrzebny spokój, uwolnić od obaw. Z drugiej strony mogą pomóc zaplanować opiekę nad chorym maluszkiem lub podjąć jak najszybsze leczenie.

Badania prenatalne może wykonać każda kobieta spodziewająca się dziecka. Warto korzystać z takiej możliwości, by dobrze przejść przez ciążę i odpowiednio przygotować się do opieki nad maluszkiem. Nastoletnią matkę czeka wiele trudnych decyzji, dlatego tym bardziej istotne jest, by zarówno ona, jak i dziecko były w dobrej kondycji.

Zobacz też:  Nakładki ortodontyczne Invisalign dla nastolatków

Artykuł promocyjny.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też