Niektórzy marzą o posiadaniu psa, inni o kotku, jeszcze innym najbardziej podobają się króliczki. Mogą one stanowić świetnych kompanów, nie mówiąc o tym, że są wyjątkowo urocze. Zanim jednak zdecydujesz się przynieść do domu uszatego kompana, koniecznie porozmawiaj o tym z rodzicami. Poniżej podpowiemy ci, jak namówić rodziców na królika!
Potrzeby królika
Przed przygarnięciem królików powinieneś zapoznać się z ich potrzebami – nie tylko upewnisz się, że podołasz opiece nad nimi, ale i będziesz mógł zapewnić im jak najlepsze warunki.
Żywienie
Dieta zajęczaków opiera się na produktach roślinnych:
- siano – podstawa żywienia królików;
- zioła;
- granulat – specjalny granulat dla królików, pozbawiony ziaren;
- owoce – podawane raz na jakiś czas, jako przysmak;
- warzywa – szczególnie liściaste (z wyjątkiem sałaty).
Wielkość i wyposażenie klatki
Przestrzeń, w której królik będzie spał i jadł, powinna mierzyć nie mniej niż 120 × 60 cm. Bardzo ważne jest także wyposażenie klatki, tzn.:
- kuweta;
- poidełko;
- paśnik na siano;
- miski na granulat, zioła i warzywa;
- koce i dywaniki;
- duży domek.
Jeden królik czy dwa?
Kiedy dzieci zastanawiają się, jak namówić rodziców na psa czy innego czworonoga, najczęściej myślą o pojedynczym zwierzaku. W przypadku zajęczaków należy nastawić się na konieczność adopcji co najmniej parki. Króliki są zwierzętami mającymi bardzo silne potrzeby socjalne. Zdarza się, że samotny zwierzak staje się apatyczny, a może nawet zachorować. Warto zajrzeć także na https://agropedia.pl/rasy-krolikow i uzbroić się w konkretną wiedzę na temat ras królików zanim zaczniemy rozmowę z rodzicami.
Relacje międzygatunkowe nie dadzą uszakowi tego, co kontakt z drugim zajęczakiem. Odpuść zatem zastanawianie się, jak namówić rodziców na chomika albo kotka – i tak nie będą one chętne do zabawy z królikiem.
Koszt utrzymania królika
Chociaż jednorazowe koszty utrzymania królika wydają się niezbyt wysokie, należy pamiętać także o okresowych wydatkach – jak wizyty u weterynarza. Warto mieć na uwadze, że nie każdy specjalista poradzi sobie z chorobami zajęczaków. Należy zatem znaleźć kogoś, kto w razie konieczności będzie umiał pomóc zwierzakowi. Warto pamiętać, że króliki bywają mocno chorowite.
Wizyty u weterynarza są konieczne nie tylko w trakcie widocznej choroby zwierzaka, ale podczas regularnych badań – a to, niestety, wiąże się z niemałymi kosztami.
Skąd wziąć królika?
W Polsce można natknąć się na wiele hodowli, które zajmują się etycznym rozmnażaniem różnorodnych ras królików. Jeżeli wolisz, możesz także adoptować zwierzaka z fundacji – te zawsze są pełne uszaków, które poszukują dobrego domu.
Jak namówić rodziców na królika?
To, jak namówić rodziców na kota czy królika może być trudne, szczególnie jeżeli sami nie są fanami pomysłu. Jednak spokój i przede wszystkim wiedza o potrzebach zwierzęcia na pewno pozwoli ci zbliżyć się do celu.
- Staraj się mówić spokojnie i rzeczowo. W razie początkowego sceptycyzmu albo odmowy nie płacz ani nie krzycz – podziękuj za rozmowę, zaczekaj na lepszy moment i wróć do tematu.
- Dokładnie przedstaw swoją dotychczasową wiedzę o królikach – zapewnisz w ten sposób rodziców, że wiesz, jak odpowiednio zająć się zwierzakiem.
- Obiecaj opiekę nad królikiem/królikami; niech obowiązek sprzątania i karmienia nie spada na rodziców!
- W razie konieczności obiecaj poprawę ocen lub swojego zachowania.
- Znajdź polecanych weterynarzy i już zawczasu poproś rodziców o wsparcie w potencjalnej chorobie zwierzaka. Zawsze możesz zaproponować dzielenie kosztów badań.
Posiadanie królików wiąże się nie tylko z przyjemnością, ale i obowiązkami. Dlatego, zanim poprosisz rodziców o nowych, czworonożnych członków rodziny, zastanów się, czy na pewno podołasz nowym powinnościom!
Zobacz także:
- Jak namówić rodziców na chomika? Podpowiadamy!
- Jak namówić rodziców na psa? Wskazówki
- Jak namówić rodziców na kota? Powitaj w domu nowego przyjaciela!
- Jak namówić rodziców na iPhone’a? Sprawdź sam!
- Jak powiedzieć rodzicom o depresji? Podpowiadamy!