Od ilu lat można kupić prezerwatywy – kupno antykoncepcji a wiek

Prezerwatywy to najpowszechniej dostępny i najpopularniejszy środek antykoncepcyjny. Czy jednak istnieją ograniczenia do jego sprzedaży? Sprawdź, od ilu lat można kupić prezerwatywy!
Od ilu lat można kupić prezerwatywy

Decyzja o rozpoczęciu współżycia jest zupełnie normalna i naturalna w przypadku wielu młodych ludzi. Ważne jednak, aby przed jego podjęciem zadbać o odpowiednie zabezpieczenie. Najpopularniejszymi i jednocześnie jednymi z najskuteczniejszych środków są prezerwatywy. Niektórym towarzyszy jednak wstyd, a nawet lęk o potencjalne ograniczenia wiekowe ich zakupu. Przekonaj się, od ilu lat można kupić prezerwatywy i czy rzeczywiście jest się czego obawiać!

Prezerwatywy – najpopularniejszy środek antykoncepcyjny

Dojrzewającą młodzież często dręczą różne pytania i wątpliwości. Dziewczyny zastanawiają się, od ilu lat można się malować, chłopcy z niecierpliwością czekają na pojawienie się zarostu. Niezależnie od płci pojawiają się także myśli o pierwszym seksie.

Młodzi ludzie, stający przed decyzją o rozpoczęciu współżycia, powinni pamiętać przede wszystkim o odpowiednim zabezpieczeniu. Nie bez powodu na pierwszy rzut zawsze idą prezerwatywy. Kondomy, jak czasami się je nazywa, cechuje bardzo duża skuteczność w zapobieganiu niechcianej ciąży – wskaźnik Pearla w ich przypadku wynosi 2 na 15. Oprócz tego, w odróżnieniu od np. tabletek antykoncepcyjnych lub implantów, chronią one także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (np. rzeżączka) oraz wirusami (np. HCV lub HIV), Dużą zaletą kondomów jest także powszechna dostępność. Można kupić je zarówno w aptece, jak i popularnych drogeriach.

Od ilu lat można kupić prezerwatywy?

Znajomość przepisów i praw konsumpcyjnych jest bardzo ważna, niezależnie od wieku. Wiele młodych osób nieraz pewnie zastanawiało się, od ilu lat można mieć kolczyk w nosie lub na zakup jakich produktów należy czekać do 18 roku życia. Sprawdźmy, jak jest w przypadku prezerwatyw!

Dobra wiadomość jest taka, że przepisy nie regulują tego, w jakim wieku możliwy jest zakup kondomów. Wyjątek stanowią osoby przed 13 rokiem życia, te nie mają bowiem zdolności do czynności prawnych. Jeżeli zatem osiągnąłeś wymagany wiek, możesz legalnie kupić prezerwatywy.

Zobacz też:  Jak zagadać do dziewczyny na Instagramie?

Chociaż już 14-latki mogą zakupić kondomy, warto jednocześnie pamiętać, że sam seks jest w Polsce dopuszczalny dopiero od 15 roku życia!

Czy sprzedawca może odmówić sprzedaży antykoncepcji?

Niestety, teoria nie zawsze przekłada się na praktykę. Zdarza się, że sklepikarz lub farmaceuta odmawia sprzedawania prezerwatyw osobom nieletnim. Warto pamiętać, że w przypadku takiej sytuacji, chroni cię prawo konsumenckie. Sprzedawcy, którzy nie chcą wydawać młodym osobom prezerwatyw, muszą liczyć się z karami niezależnie, czy podanym powodem jest zbyt młody, ich zdaniem, wiek kupującego, czy ograniczająca ich słynna “klauzula sumienia”.

Odmowa sprzedaży jest uzasadniona wyłącznie, kiedy istnieje przypuszczenie, że konsument ma mniej niż 13 lat. Jeżeli jednak masz za sobą urodziny i możesz to potwierdzić (np. poprzez okazanie legitymacji szkolnej), nie ma powodu, dla którego ktoś miałby odmówić ci sprzedaży prezerwatyw.

Podsumowanie

Jak widać, jeżeli ukończyłeś 13 lat, możesz spokojnie kupić prezerwatywy, bez obawy o odmowę. Jeśli z jakichś powodów będziesz miał nieszczęście natknąć się na sprzedawcę, który sprzeciwia się sprzedaży towaru osobom niepełnoletnim, spróbuj zakupu gumek przez internet! Nie tylko nikt nie odmówi ci sprzedaży, ale i zredukuje to potencjalny stres i wstyd, jaki często towarzyszy młodym osobom, które dopiero myślą o rozpoczęciu życia seksualnego.

Na koniec warto podkreślić, że kupowanie prezerwatyw nie powinno wzbudzać negatywnych odczuć. Wręcz przeciwnie! Świadczy to, że jesteś osobą odpowiedzialną, która wie, jakie konsekwencje niesie za sobą seks bez zabezpieczeń. Fakt, że chcesz uchronić przed nimi siebie i swojego partnera bądź partnerkę, zasługuje na pochwałę!



Zobacz także:
Zobacz też:  Jak zaimponować dziewczynie? Praktyczny poradnik
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też