Od ilu lat można mieć kolczyk w nosie? Wszystko o piercingu

Od ilu lat można mieć kolczyk w nosie jest pytaniem, które zadaje sobie pytanie wiele młodych osób. Czy ty także myślisz o przekłuciu? Sprawdź, czy jesteś w odpowiednim wieku!
Od ilu lat można mieć kolczyk w nosie

Wiele młodych kobiet i mężczyzn, wchodzących w okres dojrzewania, myśli o wprowadzeniu zmian w swoim wyglądzie. Prócz tymczasowych rozwiązań, jakimi są makijaż czy farbowanie włosów, duże zainteresowanie budzi także piercing uszu, pępka lub nosa. Jeżeli i ty zastanawiasz się nad zafundowaniem sobie kolczyka, koniecznie zapoznaj się z naszym tekstem. Podpowiemy, od ilu lat można mieć kolczyk w nosie i co zrobić, kiedy rodzice nie chcą wyrazić na niego zgody!

Rodzaje kolczyków w nosie

Piercing nosa może przyjmować różne formy. Najpopularniejsze przekłucia to:

  • nostril najczęściej robiony piercing. Polega on na przekłuciu płatka nosa (jednym albo dwóch na raz). Nostril uważa się za najmniej bolesny piercing nosa;
  • septum zyskujący coraz większą ilość fanów. Polega na przekłuciu skóry znajdującej się pod przegrodą nosową. Dość bolesny;
  • bridge przekłuwana jest skóra na grzbiecie nosa, pomiędzy oczami. Piercing może być dość bolesny, a miejsce przekłucia mocno krwawi.

Od ilu lat można mieć kolczyk w nosie?

Młode osoby, które nie ukończyły jeszcze 18 lat, zadają sobie wiele pytań o to, na ile mogą sobie legalnie pozwolić. Prócz takich zagwozdek, jak od ilu lat można kupić prezerwatywy czy alkohol, często pojawia się także pytanie, w jakim wieku można wykonywać piercing.

Polskie prawo chroni dzieci przed świadomym zadawaniem im bólu i cierpienia, które nie wiąże się bezpośrednio z ratowaniem ich życia. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że przepisy nie precyzują kwestii ingerencji w wygląd ciała. W teorii zatem już nawet u bardzo małych dzieci można przeprowadzić dowolny zabieg piercingu.

Z drugiej strony, w większości profesjonalnych salonów piercingu wykonanie przekłucia jest możliwe wyłącznie:

  • u osób, które skończyły 18 lat;
  • u osób nieletnich, których rodzic lub prawny opiekun wyraził pisemną zgodę na kolczyk.
Zobacz też:  Biegi walentynkowe - pomysł na spędzenie razem czasu podczas Święta zakochanych

Nie inaczej jest w przypadku kolczyku do nosa. Co więcej, dopuszczalny minimalny wiek może różnić się w zależności od salonu. W niektórych przekłucie nosa możliwe jest już u 12-latków, w innych należy zaczekać do 15-16 roku życia – a i tak potrzebna będzie zgoda opiekuna.

Rodzice nie zgadzają się na kolczyk – co teraz?

Zmiany w wyglądzie dzieci często budzą sprzeciw rodziców. To, od ilu lat można się malować lub farbować włosy nie ma znaczenia dla surowych opiekunów, o odpowiednim wieku na piercing nie wspominając – a jak już wspomnieliśmy, żaden szanujący się piercer czy kosmetyczka nie podejmą się wykonania przekłucia osobie nieletniej, bez pisemnej zgody jej rodzica. Co zrobić w takiej sytuacji, szczególnie jeżeli kolczyk w nosie to coś, o czym marzysz od dawna?

Już na wstępie chcemy odradzić samodzielne wykonanie przekłucia. Nos to bardzo delikatne i ukrwione miejsce. Nieprawidłowo wykonany piercing, przeprowadzony bez odpowiedniego, sterylnego sprzętu może nieść bolesne i niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje.

Co zatem zrobić? Masz dwa wyjścia: poczekać do 18 urodzin i dopiero wtedy udać się na piercing albo… zaopatrzyć się w sztuczny kolczyk!

Druga opcja ma wbrew pozorom sporo zalet. W sztuczny kolczyk łatwo jest się zaopatrzyć, nie potrzeba na to niczyjej zgody, a ponadto możesz dowolnie zmieniać jego umiejscowienie! Co jednak najważniejsze, dzięki sztucznemu kolczykowi masz szansę na bezbolesne przekonanie się, czy piercing w wybranym przez ciebie miejscu na pewno ci odpowiada.

Piercing – podsumowanie

Biżuteria w nosie to zdecydowanie ciekawa ozdoba, która robi spore wrażenie; dlatego wcale nie dziwi nas, że coraz więcej młodych osób nie może doczekać się wizyty w salonie piercingu. Jeżeli jednak chcesz zrobić sobie kolczyk (w jakiejkolwiek części ciała), a jesteś niepełnoletni, niestety musisz postarać się o zgodę rodzica.

Zobacz też:  Pranki telefoniczne – pomysły na żarty przez telefon


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też