Jak pocieszyć przyjaciółkę? Poznaj nasze sposoby!

Dostrzegasz, że twoja koleżanka lub przyjaciółka ma ostatnio gorszy czas, a może ma jakieś konkretne problemy np. w związku i chciałabyś ją pocieszyć, lecz nie wiesz, jak to zrobić? Przeczytaj zatem nasz artykuł i dowiedz się, jak pocieszyć przyjaciółkę.
Jak pocieszyć przyjaciółkę

Zły nastrój twojej przyjaciółki może wynikać z wielu przyczyn. Być może właśnie rozstała się z chłopakiem, ma kłopoty w pracy lub pokłóciła się z bliską osobą. Niezależnie jednak od tego, z jakiego powodu twoja przyjaciółka ma zły humor, na pewno zechcesz go poprawić. Możesz to zrobić na mnóstwo sposobów, choć często wystarczy po prostu twoja obecność. Przeczytaj, jakie mogą być przyczyny złego nastroju oraz jak pocieszyć przyjaciółkę.

Jak pocieszyć przyjaciółkę? Zapytaj o przyczynę złego nastroju

Zanim zaczniesz planować, jak pocieszyć przyjaciółkę, to postaraj się dowiedzieć, z czego wynika jej zły nastrój. Zapewne ty również co pewien czas masz zły humor, więc powinieneś zdawać sobie sprawę z tego, że jego źródłem mogą być różne sytuacje. Zazwyczaj jednak jest on wynikiem:

 • problemów w pracy lub szkole;
 • kłopotów zdrowotnych;
 • problemów w związku lub rozstania;
 • kłótni z kimś bliskim.

Przyjaciele są od tego, by być zawsze przy sobie zarówno na dobre, jak i na złe. Powinni wspierać się nie tylko w szczęśliwych momentach, ale także w tych gorszych. Mimo to jednak możesz nie wiedzieć, jak pocieszyć przyjaciółkę, gdy ta zmaga się z problemami.

Jak pocieszyć przyjaciółkę – 4 skuteczne sposoby

Jeśli nie wiesz, jak pocieszyć przyjaciółkę i szukasz skutecznych sposobów, by poprawić jej humor, to koniecznie sprawdź poniższe metody.

Wysłuchaj ją

Porozmawiaj z przyjaciółką. Ona na pewno potrzebuje z kimś szczerze porozmawiać, niezależnie od tego, jaka jest przyczyna jej złego nastroju. Podczas rozmowy może się tobie wyżalić i wyrzucić wszystko to, co ją trapi, a także wypłakać. Zawsze warto zacząć od rozmowy, ponieważ dzięki niej możesz poznać przyczynę złego humoru, a poza tym jest to klucz do znalezienia rozwiązania problemu. Równie istotne jest to, abyś okazała jej zrozumienie i współczucie. Spróbuj postawić się w jej sytuacji i poczuj to, co ona może czuć. Postępując w taki sposób, dużo łatwiej będzie ci pomóc dziewczynie.

Zobacz też:  Jak poprawić komuś humor? Najlepsze sposoby na rozweselenie przyjaciół

Zorganizuj wspólne wyjście

A gdy już skończycie rozmawiać, to zaproponuj przyjaciółce babski wieczór. Jest to sposób, który pozwoli, choć na chwilę oderwać się jej od dorosłych problemów. Jak pocieszyć przyjaciółkę, organizując wspólne wyjście? Aby poprawić humor koleżance, zabierz ją do kina, na ciastko do kawiarni, do galerii na zakupy, a może po prostu na spacer. Być może twoja przyjaciółka lubi jeździć rowerem? W takiej sytuacji dobrym pomysłem może być wspólna wycieczka rowerowa. Podczas wspólnego wyjścia na pewno zobaczysz, że jej humor stanie się lepszy. Pamiętaj jednak, że może ona nie mieć ochoty na wspólne wyjście gdziekolwiek. Powinnaś wtedy to uszanować i nie zmuszać jej na siłę.

Pokaż jej, że zawsze jesteś obok niej

Wiesz, że twoja przyjaciółka jest smutna i ma gorszy dzień? W takim razie na pewno miło jej się zrobi, gdy otrzyma od ciebie miłą wiadomość (np. sms-a). Jeśli chcesz, to możesz również dodać wasze wspólne zdjęcie na social mediach. Dobrym krokiem może być też odwiedzenie koleżanki bez zapowiedzi. W taki sposób pokażesz jej, że zawsze może na ciebie liczyć. Podczas rozmowy z przyjaciółką zadeklaruj swoją pomoc – np. w zrobieniu codziennych zakupów.

Udziel rady

Udzielanie wskazówek nie powinno jednak oznaczać narzucania swojego zdania lub mówienia jej, co ma robić krok po kroku. Powinieneś delikatnie nakierować ją lub pokazać, jak wygląda dana sytuacja z innej perspektywy. Przy tym wszystkim bądź ostrożny, aby jej nie urazić ani nie dobić. Ważne jest, aby twoja przyjaciółka sama doszła do sedna.

Jak pocieszyć przyjaciółkę po rozstaniu?

Jak pocieszyć przyjaciółkę po rozstaniu? W takiej sytuacji najważniejsze jest, aby poświęcić jej czas i uwagę. Powinna doskonale wiedzieć, że nie jest z tym wszystkim sama i może na ciebie liczyć. Wtedy masz pewność, że poczuje się lepiej, ponieważ będzie zdawała sobie sprawę z tego, że jest ktoś, kto cały czas o niej myśli, martwi się i w każdej chwili może przyjść, aby udzielić pomocy, czy pocieszyć. Gdy twoja przyjaciółka rozstała się z chłopakiem, to postaraj się nie dawać jej ,,złotych rad” i nie mów jej, co powinna robić. Możesz zaproponować też wspólne nocowanie. Co można robić na nocowaniu? Możliwości jest bardzo wiele – możecie np. urządzić sobie wieczór filmowy, razem coś ugotować lub pograć w gry planszowe.

Zobacz też:  Teksty na zgaszenie koleżanki – poznaj te najlepsze!

Co mówić, a czego nie podczas pocieszania przyjaciółki?

Zastanawiając się, jak pocieszyć przyjaciółkę, powinnaś wiedzieć, że wskazane jest powiedzenie kilku słów pociechy. Istnieją jednak także rzeczy, których nie powinno się mówić w takiej sytuacji.

Co twoja przyjaciółka chciałaby usłyszeć?

 • Jeśli potrzebujesz porozmawiać, to możesz na mnie liczyć.
 • Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, wsparcia lub chcesz się przytulić, to daj od razu znać.
 • Jesteś moją przyjaciółką i myślę o tobie.
 • Jest mi bardzo przykro, że cierpisz. Jak mogę ci pomóc?
 • Jeśli potrzebujesz być teraz sama i nie masz ochoty na rozmowę, to rozumiem. Gdybyś jednak zmieniła zdanie, to skontaktuj się ze mną.

Czego twoja przyjaciółka nie chce słyszeć?

 • unikaj słów ,,wiem, jak się czujesz”, czy ,,już czas się z tym uporać”;
 • nie pocieszaj na siłę;
 • nie oceniaj przyjaciółki;
 • nie ignoruj problemu i nie zmieniaj tematu.

Z powyższego artykułu dowiedziałeś się, jak pocieszyć przyjaciółkę. Powyższe sposoby są uniwersalne – niezależnie od przyczyny złego nastroju twojej przyjaciółki, możesz je przetestować. Pamiętaj, że najważniejsze jest to, abyś pozwoliła się jej wygadać. Oprócz tego przytul ją, powiedz kilka słów pociechy i zaproponuj wspólne wyjście. I po prostu bądź przy niej w tych trudnych chwilach – to jest najważniejsze!Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też