Najważniejsze informacje
- Objawy pierwszego okresu mogą obejmować bóle brzucha, zwiększoną ilość wody w organizmie i wahania nastroju.
- Pierwsza miesiączka różni się od kolejnych okresów i może wystąpić jako lekkie plamienie lub obfitsze krwawienia.
- Cykl menstruacyjny zazwyczaj trwa od 21 do 35 dni, ale dla wielu dziewcząt, zwłaszcza na początku dojrzewania, może być nieregularny.
- Miesiączka to naturalny proces, który występuje u każdej kobiety, polegający na odrzucie błony śluzowej macicy, gdy nie dochodzi do zapłodnienia.
- To, w jakim wieku dostaje się okres, zależy m.in. od genetyki i czynników środowiskowych. Duże znaczenie ma ogólny stan zdrowia i aktywność fizyczna dziewczyny.
- Przygotowanie na pierwszy okres obejmuje zrozumienie procesów zachodzących w ciele, naukę o dostępnych środkach higienicznych i rozmowy na temat zmian w organizmie.
Objawy pierwszego okresu. Co poczujesz lub zauważysz?
Objawy pierwszego okresu są różne dla każdej dziewczynki, ale są pewne charakterystyczne sygnały. Mogą to być:
- bóle brzucha;
- zwiększona ilość wody w organizmie;
- wahania nastroju.
Zwiastuny miesiączki
Każda dziewczynka jest inna, więc pierwszy okres i jego objawy mogą różnić się w zależności od jej organizmu. Wiele nastolatek doświadcza również tzw. zwiastunów miesiączki. Są to symptomy, które pojawiają się kilka dni przed krwawieniem. Mogą to być między innymi:
- bóle głowy;
- bóle brzucha;
- rozdrażnienie;
- zmęczenie.
Jak wygląda pierwsza miesiączka?
Pierwsza miesiączka, czyli menarche, zwykle wygląda inaczej niż kolejne okresy. Może to być tylko lekkie plamienie, ale też i obfitsze krwawienia. Pamiętaj, że każda dziewczynka jest inna. Dlatego nie ma jednej „prawidłowej” formy i zestawu objawów pierwszego okresu.
Możesz zauważyć również, że pierwszy cykl menstruacyjny różni się od kolejnych także pod względem długości. Okres może trwać od 2 do 7 dni, choć często pierwsza miesiączka trwa od 3 do 5 dni. To jest całkowicie normalne i nie powinno być powodem do niepokoju.
Cały cykl menstruacyjny – podstawowe informacje
Cykl menstruacyjny to proces, który zaczyna się od pierwszego dnia miesiączki i kończy się w dniu przed następnym krwawieniem. Cykl menstruacyjny trwa zazwyczaj od 21 do 35 dni, ale dla wielu dziewcząt, zwłaszcza na początku dojrzewania, może być nieregularny.
Pierwsze cykle miesiączkowe często są bezowulacyjne, co oznacza, że nie dochodzi w nich do uwolnienia komórki jajowej. Dlatego mogą one być mniej regularne i różnić się długością czasu, jaki mija od cyklu do cyklu.
Czym jest miesiączka – anatomiczny i psychologiczny punkt widzenia
Miesiączka to naturalny proces, który występuje u każdej kobiety – jest to wynik odrzutu błony śluzowej macicy pod wpływem hormonów, który pojawia się, gdy nie dochodzi do zapłodnienia. Naturalność zmian w organizmie nie oznacza, że dziewczynka będzie instynktownie przygotowana na procesy. Wręcz przeciwnie – własne ciało zaczyna działać w nowy, z początku nie do końca zrozumiały sposób. Dlatego tak ważne jest przekazywanie wiedzy i rozmowy z dorosłymi (niekoniecznie kobietami, choć tu poziom zaufania będzie najwyższy).
Przygotowanie do pierwszej miesiączki
Przygotowanie na pierwszy okres to nie tylko nauka o tym, jak wygląda pierwsza miesiączka i jakie są objawy pierwszego okresu. To także rozmowy na temat zmian, jakie zachodzą w ciele, i tego, co to oznacza dla nastolatki. Warto porozmawiać o tym, jakie środki higieniczne są dostępne, jak ich używać i jak dbać o higienę podczas okresu. Dobrze jest zawsze mieć przy sobie podpaskę lub tampon, aby być gotowym, gdy pojawia się pierwsza miesiączka. Do kwestii tego, w jakim wieku dostaje się okres, jeszcze wrócimy!
Oznaki nadchodzącego miesiączkowania
Objawy pierwszego okresu różnią się u każdej dziewczynki, ale są pewne sygnały, które mogą ci pomóc je zidentyfikować:
- wzrost owłosienia łonowego – pojawia się zwykle dwa lata przed pierwszą miesiączką;
- wydzielina z pochwy – kolejny symptom, który może zwiastować zbliżający się pierwszy okres;
- wzrost masy ciała;
- rozwój piersi.
Wszelkie istotne, niekontrolowane zmiany w ciele są często związane z procesem dojrzewania płciowego i mogą sugerować, że pierwsza miesiączka jest blisko. W tym czasie nastolatki potrzebują przede wszystkim rozmowy, wsparcia i zrozumienia.
W jakim wieku dostaje się okres?
W wieku, w którym dziewczynki dostają pierwszy okres, odgrywa duże znaczenie genetyka, ale również czynniki środowiskowe, ogólny stan zdrowia i aktywność fizyczna. W Polsce menstruacja pojawia się średnio w wieku 12–14 lat. Jednakże pierwszy okres może pojawić się już u dziewczynek w wieku 9 lat, a czasem dopiero po 16 roku życia. To jest absolutnie normalne i nie jest powodem do niepokoju. Okres dojrzewania jest kwestią indywidualną i niezależną od tempa, w jakim przebiega u innych osób.
Jak przygotować się na pierwszy okres? Zestaw porad
To temat, który warto poruszyć z nastolatką. Najlepiej, by rozmowę zainicjowała matka lub inna najbliższa osoba. Jednak jeżeli to dziewczynka wyjdzie z pytaniami, nie należy jej zbywać stwierdzeniem, że „dowie się o tym później i jeszcze nie jest w odpowiednim wieku”. Na początek warto skupić się na objawach pierwszego okresu i zmianach, jakie stopniowo następują w ciele. Dziewczynki powinny znać swój cykl menstruacyjny i wiedzieć, co się dzieje w ich organizmach.
Środki higieniczne
Dobrze jest również zawsze mieć przy sobie podpaskę lub tampon. Można je schować na przykład do plecaka, aby mieć je pod ręką, gdy pierwsza miesiączka się pojawi. Ważne jest również, aby nastolatki wiedziały, jak używać odpowiednich środków higienicznych. Pomocne może być również rozmawianie z kimś zaufanym, na przykład ze starszą siostrą czy matką. Można też skonsultować się z lekarzem, jeżeli pojawią się jakiekolwiek pytania lub obawy.
Pamiętaj, że objawy pierwszego okresu są naturalnym procesem fizjologicznym. Jest to ważny moment w życiu każdej nastolatki, który zasługuje na zrozumienie i wsparcie. Wszystko to pomaga dziewczynkom lepiej zrozumieć, co się z nimi dzieje, a także pomaga im czuć się pewniej i bezpieczniej.
Zobacz także:
- Kiedy kończy się okres dojrzewania u dziewcząt?
- Ile trwa okres u 12-latki? Rzetelne informacje dla rodziców i nastolatek
- Jak powiedzieć chłopakowi, że mam okres?
- Jak powiedzieć mamie o okresie? Wiadomość o pierwszej miesiączce
- Od ilu lat jest się nastolatkiem? Poznaj różne perspektywy