Od ilu lat jest się nastolatkiem? Poznaj różne perspektywy

To, od ilu lat jest się nastolatkiem, jest kwestią czasem dość trudną do ustalenia. Inaczej wygląda to z perspektywy psychologicznej, jeszcze inaczej zapatruje się na to biologia, a zupełnie inaczej – prawo. Poznaj różne punkty widzenia!
Od ilu lat jest się nastolatkiem

Rozwoju człowieka nie da się zamknąć w sztywne ramy. Dlatego ustalenie, kogo właściwie można zaliczyć do młodzieży, może być dość kłopotliwe. Jedni uważają, że nastolatkiem jest się od 11 roku życia, dla innych będzie to dopiero ukończenie 13 lat. Zapoznaj się z naszym artykułem o okresie dojrzewania i sprawdź różne perspektywy, które poruszają kwestię, od ilu lat jest się nastolatkiem!

Okres dojrzewania

Czas, w którym dzieci zaczynają wchodzić w okres dojrzewania i stają się nastolatkami jest dla nich wyjątkowo trudny. Osoby, których ten etap zaczyna dotyczyć, zaczynają mieć silną potrzebę samodzielności. Ważniejszą rolę zaczynają pełnić rówieśnicy i czas, który można spędzać z nimi. To również okres, w którym nastolatki zaczynają poszukiwać nowych zainteresowań. Nastolatki zaczynają zastanawiać się, od ilu lat można się malować, randkować czy chodzić na imprezy. Ponadto więź, którą miało się do tej pory z najbliższą rodziną, zaczyna się powoli zmieniać. Rodzice nie mają już takiego wpływu na podejmowane decyzję, jak miało to miejsce w dzieciństwie.

Niestety okres dojrzewania to także moment, w którym presja rówieśników ma wyjątkowo duży wpływ na postępowanie nastolatków. Wiele osób daje się wciągnąć w niezbyt ciekawe towarzystwo, próbuje różnych nielegalnych substancji itd. Nie pomagają także zmiany w psychice; szalejące hormony i skrajne emocje często biorą górę. Okres dojrzewania to zatem czas barwny, ale i bogaty w gwałtowne zmiany.

Od ilu lat jest się nastolatkiem?

Wbrew pozorom, ustalenie, od kiedy jest się nastolatkiem, nie jest takie proste. W Polsce mianem nastolatka najczęściej określa się wszystkie osoby w wieku 11-19. Powodem są kwestie językowe: od jedenastego do dziewiętnastego roku życia występuje bowiem końcówka “naście” jak w słowie nastolatek.

Zobacz też:  Jak przekazać dziecku pieniądze na zakup mieszkania?

Na okres nastoletni można także spojrzeć z perspektywy biologicznej. Pokwitanie, który oddziela dzieciństwo od młodości, może być uznawany za początek bycia nastolatkiem. Jeżeli przyjmiemy ten punkt widzenia, będzie to oznaczało, że chłopcy stają się nastolatkami pomiędzy 12 i 15 rokiem życia to wówczas przypada moment, w którym ich ciała i umysły wchodzą w okres dojrzewania. Dziewczynki natomiast (według perspektywy biologicznej) stają się nastolatkami między 10 i 15 rokiem życia.

Zmiany w wieku 13 lat

Wiele osób uważa, że określając wiek nastoletni należy kierować się zmianami prawnymi. Zgodnie z panującymi w Polsce przepisami, od 13 roku życia nabywa pewną zdolność do czynności prawnych. Odpowiada się zatem za swoje zachowanie (w tym także ewentualne czyny karalne) i nabywa odpowiedzialności za nowe obowiązki. Co interesujące, jeśli byłeś ciekaw, od ilu lat można kupić prezerwatywy – granicą jest właśnie 13 rok życia!

Zmiany w wieku 18 lat

Jak wiemy z perspektywy językowej, 18-letnia osoba nadal jest nastolatkiem. Z prawnego punktu widzenia jednak jest to moment, w którym danego człowieka uważa się już za dorosłego. Zgodnie z polskim prawem, osoba, która ukończyła 18 lat, uzyskuje pełną zdolność do czynności prawnych, a władza rodzicielska wygasa. Kończy się wówczas także obowiązek nauki. Od 18-latka nie można zatem wymagać, aby kontynuował edukację szkolną (chociaż my, oczywiście, gorąco do tego zachęcamy!).

Bycie nastolatkiem w Polsce – podsumowanie

Ustalenie, od ilu lat jest się nastolatkiem, jest trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Niektórzy uważają, że można za niego uznać już jedenastolatka, dla innych granicą będzie moment, w którym ich dzieci zastanawiają się, od ilu lat można mieć kolczyk w nosie – wszystko zależy od przyjętej perspektywy!



Zobacz także:
Zobacz też:  Jak powiedzieć rodzicom o orientacji – kiedy warto zrobić coming out?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też