Jak powiedzieć mamie o okresie? Wiadomość o pierwszej miesiączce

Jak powiedzieć mamie o okresie, jeśli temat jest dla ciebie mocno wstydliwy? Chociaż tobie może wydawać się to krępujące, miesiączka jest całkowicie normalnym i naturalnym wydarzeniem w życiu każdej, zdrowej kobiety. Dowiedz się, jak zacząć rozmowę.
Jak powiedzieć mamie o okresie

Nowina o pierwszym okresie jest dla wielu młodych kobiet krępująca i stresująca. Jeszcze więcej emocji wywołuje konieczność opowiedzenia o menstruacji swoim rodzicom. Jednak ten temat wcale nie musi być wstydliwy! Sprawdź, jak powiedzieć mamie o okresie i przestać się martwić!

Dlaczego ta rozmowa jest tak trudna?

W naszej kulturze wokół menstruacji narosło wiele negatywnych przekonań. Niektórzy uważają ją wręcz za temat tabu, o którym powinno się mówić jak najmniej.

Rozmowy o kwestiach, które dotyczą obszarów uważanych za “intymne” rzeczywiście mogą wzbudzać skrępowanie, zarówno u dziecka, jak i rodzica. Na szczęście jednak ta sytuacji powoli się zmienia. Coraz częściej publicznie mówi się o konieczności odczarowania okresu, jako czegoś, czego należy się wstydzić. Z jednej strony większość dorosłych doskonale zdaje sobie sprawę z naturalności zmian, jakie zachodzą w ciałach nastolatków. Z drugiej jednak większa otwartość na “te tematy” to zasługa np. internetowych influencerek oraz ekspertów zapraszanych do telewizji śniadaniowych przekonują oni, że krwawienie jest czymś normalnym i pożądanym u osób z macicami.

Jak powiedzieć mamie o pierwszej miesiączce?

O ważnych tematach zwykle łatwiej powiedzieć mamie. Wiele dorastających dziewcząt zadaje sobie pytania “jak powiedzieć mamie, że chcę się malować” albo “jak namówić mamę na nowe zwierzę” i… większość takich konwersacji kończy się bardzo dobrze! Nie inaczej będzie w przypadku rozmowy o pierwszej miesiączce. Matka dobrze zrozumie twoją sytuację (w końcu sama się niej kiedyś znajdowała) i będzie umiała doradzić ci w kwestii higieny itp. Jak przygotować się do rozmowy?

  • Pamiętaj, że kres to nie coś, co diametralnie zmieni życie twoje i twoich bliskich. Pomyśl, jak dużo trudniejsza byłaby kwestia, jak np. “jak powiedzieć rodzicom o ciąży”.
  • Wybierz moment, w którym twoja mama nie będzie zajęta innymi obowiązkami. Łatwiej będzie jej poświęcić całą uwagę tylko tobie.
  • Nie owijaj w bawełnę: powiedz swojej mamie wprost, że masz miesiączkę. Jeżeli zaczniesz krążyć wokół tematu, twoja mama może się zdenerwować albo nawet pomyśleć, że zostanie babcią!
  • Mów spokojnie, ale i daj znać o swoich emocjach. Okres może być niezbyt przyjemnym wydarzeniem, a, jak już wspominaliśmy, rozmowa o nim wydaje się wielu krępująca. Jeżeli czujesz się nieswojo, daj o tym znać swojej mamie, a na pewno dostaniesz od niej wsparcie.
  • Nie wstydź się zadawania pytań. To twój pierwszy okres! Masz prawo nie wiedzieć o nim wielu rzeczy. Dopytaj mamę, gdzie trzymacie podpaski i tampony, jak możesz radzić sobie z bólem itp.
Zobacz też:  Jak powiedzieć mamie o owsikach? Sposoby na wstydliwy problem owsicy

Czy mówić tacie (i innym członkom rodziny) o okresie?

Rozmowa o okresie nie musi ograniczać się do poinformowania o nim wyłącznie mamy. Jeżeli chcesz, możesz porozmawiać o nim także ze swoim tatą albo innym członkiem rodziny (siostrą, ciocią, babcią). Nie jest to jednak konieczne. Co ważne, wiele osób czuje skrępowanie przed rozmową o menstruacji z ojcami. Jeżeli chwilowo wolisz zachować tę informację dla siebie i twojej matki, masz do tego pełne prawo. Na wszelki wypadek poproś rodzicielkę, aby nie zdradzała twojego sekretu.

Jak powiedzieć mamie o okresie – podsumowanie

Dojrzewanie jest etapem wyjątkowo emocjonalnym i, dla wielu, trudnym. Młode dziewczyny, które dostają swojego pierwszego okresu, często nie wiedzą, jak porozmawiać o tym z bliskimi. Chociaż skrępowanie jest czymś zrozumiałym, warto pamiętać, że miesiączka to coś zupełnie normalnego, co przytrafia się wszystkim osobom z macicami.

Jeżeli mimo wszystko bardzo obawiasz się rozmowy z rodzicami, a potrzebujesz wsparcia, zawsze możesz powiedzieć o menstruacji starszej siostrze, przyjaciółce, a nawet szkolnej psycholog. Ważny jest przede wszystkim twój komfort!



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też