Jak powiedzieć rodzicom o ciąży?

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży? Ciąża w bardzo młodym wieku zawsze wzbudza wiele emocji. Zwłaszcza wtedy, gdy nie jest planowana i pojawia się w wieku nastoletnim. Jeśli zastanawiasz się jak powiedzieć rodzicom o ciąży, koniecznie przeczytaj poniższy tekst.
Jak powiedzieć rodzicom o ciąży

Stało się. Jesteś w ciąży. Bez względu na to, czy planowałaś zostać mamą, czy też nie, musisz powiedzieć o tym rodzicom. Prędzej, czy później z pewnością sami się domyślą, jednak warto poinformować ich o tym z dużym wyprzedzeniem. Jak się do tego zabrać? Kiedy jest na to odpowiedni moment?

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży? Sprawdzone porady.

Gdy na teście zobaczysz dwie kreski, w twojej głowie pojawia się wówczas wiele wątpliwości. Już wkrótce zostaniesz mamą, a to bardzo duże wyzwanie. Masz prawo do tego, aby czuć się zagubiona i pełna obaw. Na tę nowinę przygotować należy nie tylko ojca dziecka, ale także warto poinformować rodziców. To oni mogą wspierać cię przez cały okres ciąży i pomagać w wychowaniu wnuka.

Jak powiedzieć o ciąży swoim rodzicom? Wiele zależy od tego, czy ciąża była planowana, czy też nie. Ich reakcja będzie zależała od kilku czynników, dlatego też musisz się do tego odpowiednio przygotować. Poniższa lista wskazówek z pewnością ci w tym pomoże.

Poczekaj, aż emocje opadną

Wiadomość o ciąży może wywołać różnego rodzaju reakcje ze strony rodziców. Mogą oni zareagować na kilka sposobów, dlatego ty sama musisz zachować spokój i opanowanie. W związku z tym poczekaj z taką rozmową kilka dni i dokładnie ułóż jej scenariusz. Dobrym pomysłem nie jest przekazanie im informacji o ciąży w dniu wykonania testu. Jeśli pozostajesz w związku, porozmawiaj ze swoim partnerem i razem zastanówcie się nad kolejnymi krokami. Dlaczego jest to tak ważne? Od momentu zajścia w ciąże, twoje zdrowie fizyczne i psychiczne ma bardzo duże znaczenie dla dziecka, dlatego też silny stres nie jest tutaj wskazany.

Zobacz też:  Jak powiedzieć mamie o owsikach? Sposoby na wstydliwy problem owsicy

Wybierz właściwy moment

Aby podzielić się z rodzicami radosną nowiną, poczekaj na chwilę spokoju. Najlepiej, gdy przyszli dziadkowie będą zrelaksowani i wypoczęci. Nie wiesz jak rozpocząć taką rozmowę? Możesz dać im jakiś kreatywny przekaz np. kartkę z napisem „zostaniecie dziadkami”, lub malutki bucik, czy niemowlęcę body. Jeśli jesteś po swoim pierwszym USG, możesz podarować im pierwsze „zdjęcie” maluszka.

Zadbaj o wsparcie

Być może pierwszą osobą, której powiesz o swojej ciąży, będzie chłopak, babcia, czy też przyjaciółka. Jeśli darzysz kogoś dużym zaufaniem, nie bój się poprosić go o pomoc. Być może zechcesz, aby towarzyszył ci podczas trudnej rozmowy z rodzicami.

Zaplanuj kolejne kroki

Przyszła mama, zwłaszcza nastoletnia, nie zawsze wie, jak będzie wyglądała jej przyszłość z malutkim dzieckiem. Jak zdoła pogodzić obowiązki szkolne z macierzyństwem. Zrób ogólny plan tego, jak chcesz, aby wyglądał najbliższy czas. Nie bój się poprosić o wsparcie w tym temacie swoich rodziców. Jest duża szansa, że razem wypracujecie najlepsze dla wszystkich rozwiązanie.

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży? Spokojnie.

Trudno jest przewidzieć, jak rodzice zareagują na wiadomość o nieplanowanej ciąży. Każda nastolatka, która kiedykolwiek musiała przekazać rodzicom tę informację, doskonale wie, że wymaga ona nie tyle odwagi, co przede wszystkim spokoju. Pamiętaj o tym, że w większości przypadków sytuacja ta z czasem stanie się normalnością i otrzymasz od swoich bliskich dużo miłości, a dziecko stanie się dla ciebie najważniejsze na świecie.

Jak powiedzieć mamie o okresie, a ściślej mówiąc o tym, że się spóźnia? Jeżeli masz ze swoją rodzicielką dobry kontakt, z pewnością pomoże ci dowiedzieć się, co może być tego przyczyną. Warto, aby nie wpadać w panikę. Brak okresu w tak młodym wieku nie zawsze związane jest z ciążą. Bardzo często wina leży po stronie wahań poziomu hormonów, które w wieku nastoletnim podlegają ciągłym oscylacjom. Zacznij rozmowę spokojnie i poproś mamę o to, aby umówiła cię na wizytę u ginekologa.

Zobacz też:  Jak przekazać dziecku pieniądze na zakup mieszkania?

Jestem w ciąży i co dalej?

Jeśli jesteś w ciąży, musisz pamiętać o tym, aby dbać o siebie w sposób szczególny. Zapisz się na pierwszą wizytę u lekarza ginekologa najpóźniej do 8-10 tygodnia ciąży. Lekarz wykona badanie USG, aby móc określić rozmiar zarodka i zobaczyć bicie jego serduszka. W ten sposób może stwierdzić, że twój bobas rozwija się prawidłowo. Dodatkowo zleci się wykonanie podstawowych badań krwi i moczu, które od teraz będziesz musiała wykonywać regularnie.

Jak często należy odwiedzać gabinet ginekologiczny? Kobiety w ciąży zazwyczaj chodzą do swoich lekarzy raz w miesiącu. To optymalny czas, aby móc zweryfikować stan zdrowia matki i dziecka. Lekarz prowadzący z pewnością przepisze ci witaminy, które będziesz musiała przyjmować przez cały okres ciąży np. kwas foliowy, kwasy omega, żelazo, czy witaminy z grupy B. Dowiedz się więcej szczegółowych informacji ile tygodni może trwać ciąża https://lupiko.pl/ile-tygodni-trwa-ciaza

Ciąża a ruch

Jeśli oczekujesz potomka, powinnaś pamiętać również o zdrowym odżywianiu się i codziennym ruchu na świeżym powietrzu. Jeśli od lat uprawiasz sport, lepiej skonsultuj z ginekologiem to, czy możesz kontynuować tę aktywność. Zazwyczaj pierwszy trymestr jest tym, w którym należy powstrzymać się od intensywniejszych ćwiczeń. Chcesz mieć pamiątkę z czasu ciąży? Prowadź dziennik ciąży i zapisuj w nim każdy jej tydzień. Po latach wrócisz do tych wspomnień z łezką w oku.

Jak powiedzieć rodzicom o ciąży? Najlepiej bezpośrednio i w cztery oczy. Pamiętaj o tym, że są to najważniejsze osoby w twoich życiu i chcą dla ciebie wszystkiego, co najlepsze. Jeśli od początku będziesz z nimi szczera, to z pewnością zyskasz z ich strony dużo wsparcia i zrozumienia. Nie wiesz, czego spodziewać się po ciąży i macierzyństwie? Żadna z kobiet, które są w pierwszej ciąży, tego nie wie. Bez względu na to, czy są nastolatkami, czy dojrzałymi kobietami z mężami. Zaufaj swojemu instynktowi, stosuj się do zaleceń lekarza i nie bój się prosić najbliższych o pomoc.

Zobacz też:   Jak przeprosić mamę za złe zachowanie? Praktyczne wskazówki i porady


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też