Jak namówić rodziców na chomika? Podpowiadamy!

Jak namówić rodziców na chomika, jeżeli wiesz, że nie zgodzą się na większe zwierzę, takie jak pies czy kot? Czy mniejszy pupil także będzie stanowił takie wyzwanie? Sprawdź!
Jak namówić rodziców na chomika

Chomiki to nieduże zwierzątka, które wielu uważa za mało problematyczne i niezbyt drogie w utrzymaniu. Czy przekonanie mamy i taty do zakupienia zwierzaczka będzie łatwiejsze niż w przypadku innych czworonogów? Przekonajmy się! W tekście podpowiemy ci, jak namówić rodziców na chomika.

Potrzeby chomika

Fakt, że nie zastanawiasz się, jak namówić rodziców na królika czy świnkę morską, nie oznacza, że chomiki są mniej wymagającymi gryzoniami. To zwierzątka o bardzo konkretnych potrzebach. Zanim poprosisz rodziców, o przygarnięcie chomika, poznaj jego zwyczaje!

Żywienie chomika

Chomiki należą do zwierzątek wszystkożernych. Pokarmy, które powinny znaleźć się w ich diecie to m.in.:

  • zioła;
  • owoce i warzywa;
  • dobre karmy z ziarnami, białkiem, suszonymi warzywami i ziołami.

Klatka dla chomika

Niech nie zmylą cię małe rozmiary chomika! Te energiczne stworzonka potrafią w naturze przebyć dziennie wiele kilometrów. Dlatego ich klatka nie może być zbyt mała. Najmniejsze rasy chomików potrzebują powierzchni min. 80 × 50 cm, te większe zaś min. 100 × 50 cm.

Najlepszym domkiem dla chomika jest szklane akwarium. Dzięki temu trociny, w którym zwierzak uwielbia kopać, nie wysypują się na podłogę. Dobrze sprawdzi się także klatka z niewielkimi odstępami pomiędzy prętami.

Tryb życia chomika

O trybie życia chomików warto wiedzieć dwie podstawowe rzeczy:

  • chomiki są zwierzętami nocnymi. Dokazują od późnego wieczora aż do samego rana, a w ciągu dnia odpoczywają. Nie wolno ich wówczas budzić.
  • chomiki, w odróżnieniu od innych gryzoni, są samotnikami. Nie wolno trzymać dwóch zwierzątek w jednej klatce, gdyż może skończyć się to poważnymi walkami.
Zobacz też:  Jak przekazać dziecku pieniądze na zakup mieszkania?

Zdrowie chomika – koszty leczenia

Chomiki w niewoli żyją średnio 2-4 lata. Niestety przez ten krótki czas, kiedy zwierzak jest z nami, sporo choruje. Z tego powodu koszta wizyt u weterynarza, który specjalizuje się w leczeniu gryzoni, są bardzo wysokie.

Chomik adoptowany czy kupiony?

Chomiki w hodowlach mogą kosztować nawet kilkaset zł. Cena może odstraszać, dlatego sporo osób szuka zwierzaków w sklepie zoologicznym. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie: zwierzaki są rozmnażane i trzymane w bardzo złych warunkach. Jeżeli nie chcesz kupować chomika z hodowli, zdecyduj się na adopcję z fundacji.

Jak namówić rodziców na chomika?

Wiele osób obawia się rozmowy z rodzicami o nowym zwierzaku i długo zadaje sobie pytania o to, jak namówić rodziców na kota, psa czy papużkę. Z chomikami bywa zwykle dużo prościej: to niewielkie zwierzątka, uważane za łatwe w opiece. Twoi rodzice najprawdopodobniej zgodzą się na zwierzaka, szczególnie jeśli wykażesz się wiedzą o gatunku. Podczas rozmowy z mamą i tatą warto jednak poruszyć ważne tematy, takie jak:

  • potrzeby chomika – powiedz rodzicom wprost, jakiej klatki i pożywienia potrzebuje zwierzak. Nie są one szczególnie drogie ani trudne do zdobycia, warto jednak, aby twoi opiekunowie zawczasu wiedzieli, na jaki wydatek się przygotować;
  • obiecaj, że opieka nad chomikiem będzie spoczywała na twoich barkach. Pamiętaj o karmieniu, sprzątaniu oraz doglądaniu zwierzątka.;
  • Ustal plan w razie konieczności leczenia chomika. Czy rodzice będą skłonni zawieźć cię do weterynarza? Kto będzie płacił za badania?

Kwestia tego, jak namówić rodziców na psa czy inne duże zwierzę, wydaje się dużo trudniejsza od chęci posiadania chomika. Nie oznacza to oczywiście, że nie masz prawa stresować się rozmową. Pamiętaj jednak, że odpowiedni research i spokój z pewnością sprawią, że twoja mama i tata przychylniej spojrzą na twoją prośbę.

Zobacz też:  Jak namówić rodziców na nowy telefon? Porady dla nastolatków


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też