Jak namówić rodziców na kota? Powitaj w domu nowego przyjaciela!

Jak namówić rodziców na kota, kiedy zarówno twoja matka, jak i ojciec, mają wątpliwości? Sprawdź, jak przekonać do tych zwierząt wszystkich członków rodziny!
Jak namówić rodziców na kota

Koty to bardzo czułe zwierzęta, które potrzebują opieki człowieka. Mimo to nie wszyscy rodzice patrzą pochlebnie na sprowadzenie do domu zwierzaka. Jeżeli jednak bardzo zależy ci na nowym, czworonożnym przyjacielu, zapoznaj się z naszym tekstem. Podpowiadamy w nim jak namówić rodziców na kota.

Poznaj kocią naturę

Wiele młodych osób zastanawia się, jak namówić rodziców na psa albo inne zwierzę. Jeżeli tobie marzy się kociak, upewnij się, że znasz jego naturę i potrzeby.

Przywiązanie do człowieka

W naszym społeczeństwie panuje powszechne przekonanie, że koty chadzają własnymi ścieżkami. Chociaż mruczki rzeczywiście mają inny sposób wyrażania emocji niż psy, nie oznacza to, że ich właściciel to tylko maszynka do karmienia. Koty bywają bardzo przyjacielskie i łatwo przywiązują się do opiekuna. Należy poświęcać im sporo uwagi, poprzez głaskanie oraz zabawę.

Drapanie

Koty posiadają genetycznie zakodowaną potrzebę drapania różnych powierzchni. Ostrzą w ten sposób pazurki i oznaczają swoje terytorium. Zniszczonym meblom można zapobiec kupując odpowiednie drapaki.

Wypuszczanie kota na dwór

Być może przyszło ci na myśl, że kota, jako zwierze uznawane za na wpół dzikie, będzie można regularnie wypuszczać na dwór. Wtedy problem zabawy i drapania rozwiąże się sam, prawda?

Chociaż wypuszczanie kota na dwór to często praktykowany zwyczaj, zdecydowanie go nie popieramy. Poza domem na kota czyha wiele niebezpieczeństw: ruchliwe ulice, psy, niebezpieczni ludzie, trutki zakamuflowane w kiełbasie…. Jeżeli chcesz uchodzić za odpowiedzialnego opiekuna, musisz mieć świadomość, że twoje zwierzę powinno zamieszkać w domu na stałe.

Zobacz też:  Jak powiedzieć mamie, że chcę się malować – poradnik dla młodych dziewczyn

Warto zaznaczyć, że jeżeli bardzo zależy ci na podróżach z kotem, istnieje na to rozwiązanie. Możesz np. zaopatrzyć zwierzę w specjalne szelki i smycz i wychodzić z nim na spacery po okolicy.

Kot w domu – wydatki

Do jednorazowych wydatków na kota zaliczamy klasyczną wyprawkę, czyli np.:

  • miski na karmę i wodę;
  • kuwetę;
  • transporter;
  • drapaki;
  • zabawki;
  • posłanka;
  • szelki i smycz (jeżeli chcesz wychodzić ze zwierzęciem na dwór).

Okresowe wydatki to m.in. karma, żwirek do kuwety oraz wizyty u weterynarza. Nawet jeżeli kot jest młody i sprawia wrażenie zdrowego, będzie on potrzebował regularnych badań kontrolnych. Ponadto zwierzę może nagle zachorować, co także będzie wymagało odwiedzenia lekarza weterynarii. Każda taka wizyta niesie za sobą spore koszta, na które trzeba być przygotowanym.

Skąd wziąć kota?

W Polsce działa wiele hodowli kotów, w których można zakupić pięknego, rasowego mruczka. Pamiętaj jednak, że musisz liczyć się z wydatkiem rzędu kilkuset, kilku tysięcy złotych.

Innym rozwiązaniem jest wybranie się do schroniska i adopcja kota. Wiele bezdomnych zwierzaków z niecierpliwością czeka na nowy dom, w którym zazna trochę szczęścia i miłości.

Jak namówić rodziców na kota?

Kwestia tego, jak namówić rodziców na chomika czy też inne zwierzę, nigdy nie jest prosta. Kiedy jednak znajomość kocich potrzeb i zwyczajów masz już w małym palcu, możesz przejść do rozmowy!

  • Pamiętaj, że dorosłych łatwiej przekonać słowami i rozsądnymi argumentami, niż żądaniami, krzykiem i płaczem. Jeżeli bardzo się stresujesz rozmową, możesz napisać przed nią notatki, do których będziesz zerkać.
  • Prócz oświadczenia, że chcesz mieć kota, opowiedz rodzicom wszystko, co wiesz o jego wychowaniu. Pokażesz w ten sposób, że jesteś świadomy odpowiedzialności, jaka spoczywa na opiekunie zwierzęcia.
  • Obiecaj zaopiekowanie się kotkiem (przede wszystkim sprzątaniem po nim);
  • Zaproponuj dzielenie kosztów utrzymania kotka – jest to szczególnie ważne w przypadku wizyt u weterynarza!
  • Powiedz o zaletach przygarnięcia kota: udowodniono, że głaskanie kota poprawia nastrój i koi nerwy. Ponadto opieka nad zwierzęciem uczy odpowiedzialności oraz wrażliwości.
Zobacz też:  Jak powiedzieć rodzicom o depresji? Podpowiadamy!

Kot w domu to sama radość!

Przygarnięcie do domu zwierzęcia z pewnością przyniesie dużo radości całej rodzinie. Pamiętaj jednak, że problem tego, jak namówić rodziców na królika czy też kotka, to najmniej kłopotliwa kwestia – prawdziwa próba dojrzałości zaczyna się od sprowadzenia czworonoga do domu!



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też