Od ilu lat można się malować? Sprawdź, w jakim wieku można nosić makijaż!

Od ilu lat można się malować to pytanie, które zadaje sobie wiele dziewczynek. Część pragnie rozpocząć przygodę z kosmetykami już po zobaczeniu ich u mamy, inne inspiruje dopiero makijaż u rówieśniczek. Czy istnieje odpowiedni wiek na malowanie się?
Od ilu lat można się malować

Niejedna nastolatka na pewno ma już za sobą rozmowę ze swoją mamą o tym, od ilu lat można się malować. Wbrew pozorom, to, w jakim wieku powinno uznać się makijaż za stosowny, nie jest kwestią obiektywną. Poniżej zastanawiamy się, kiedy można zacząć myśleć o malowaniu się, a w jakich sytuacjach warto go sobie odpuścić.

Czemu służy robienie makijażu?

Makijaż, jego forma oraz symbolika miały różne znaczenie na przestrzeni lat. W dzisiejszych czasach także nie jest to kwestia jednoznaczna.

  • Dla niektórych kobiet makijaż to przede wszystkim podkreślenie urody; malowanie się ma zaakcentować ich walory.
  • Niektórzy traktują malowanie się jako chęć wyrażenia swojej osobowości i przynależności do jakiejś subkultury (np. gotyckiej).
  • Makijaż to również okazja do przetestowania swoich artystycznych zdolności, np. u osób zajmujących się charakteryzacją albo cosplayem.
  • Wiele osób, które mają kompleksy związane z trądzikiem albo innymi mankamentami cery, maluje się, aby je przykryć.

Kiedy można zacząć się malować?

Czasami łatwiej zapytać rodzica, od ilu lat można kupić prezerwatywy, niż poruszyć temat makijażu. Prawda jest taka, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy jest odpowiedni czas na rozpoczęcie przygody z malowaniem się. Wiele osób jest zdania, że nie powinna ona następować przed 12-13 rokiem życia. Jest to spowodowane obawą o bardzo delikatną skórę nastoletnich dziewczyn, którą kosmetyki do makijażu mogą po prostu podrażniać.

To, od ilu lat można się malować, zależy także w dużej mierze od zdania rodziców, w szczególności mam. Niektóre rodzicielki pozwalają już bardzo młodym córkom na stosowanie korektora, pudru, błyszczyka, a nawet malowanie rzęs tuszem. Inne mamy wolą, aby ich dzieci poczekały przynajmniej do 13., 14. roku życia, a są i rodzice, dla których jest to dopuszczalne wyłącznie dla dziewczyn w wieku 18 lat.

Zobacz też:  Jak szybko posprzątać pokój?

Czy można malować się do szkoły?

Wiele dziewczyn zaczyna myśleć o makijażu po tym, jak zobaczą go u szkolnych koleżanek. Czy jednak malowanie się do szkoły to dobry pomysł?

Są osoby, które uważają, że niewielki makijaż, w postaci lekko pomalowanych rzęs, kremu BB i błyszczyku to nic złego – szczególnie jeżeli zezwolili na niego rodzice. Wiele dziewczyn wyraża za jego pomocą siebie, niekiedy pomaga on także w podbudowaniu samooceny. Z drugiej strony pada wiele głosów o wprowadzeniu całkowitego zakazu malowania się do szkoły. Argumentuje się, że to przede wszystkim miejsce nauki, a podkreślanie urody jest nie tylko niepotrzebne, ale i nie na miejscu.

Prawda jest taka, że zgodę na makijaż lub jej brak ustalają władze konkretnej placówki. Nie da się zatem odpowiedzieć na pytanie, czy malowanie się do szkoły jest wskazane. Jeżeli jednak nie chcesz wpaść w tarapaty, upewnij się, jakie zasady panują u ciebie – najlepiej, zanim nałożysz pomadkę i podkład.

Kiedy nie wypada nosić makijażu?

Niektóre sytuacje wymagają rezygnacji z makijażu. Wspomniane zostały już szkoły, w których panują określone zasady. Czasami z mocnego makijażu warto zrezygnować także podczas rodzinnych uroczystości; niektórzy staroświeccy, bardziej konserwatywni krewni mogą nieprzychylnie na niego patrzeć.

Innym przykładem są wizyty w świątyni. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich przypadków, bywa jednak, że niektóre wspólnoty nie zgadzają się, aby dziewczyny w nastoletnim wieku podkreślały w ten sposób swoją urodę.

Od ilu lat można się malować – podsumowanie

Wiele nastolatek, chcąc poczuć się dorosłe, zastanawia się, od ilu lat można mieć kolczyk w nosie, zacząć randkowanie oraz stosowanie makijażu.

Warto pamiętać, że dorastania i związanych z nim kwestii nie warto przyspieszać. Oczywiście możesz się malować, chodzić na randki, a nawet wybłagać u mamy kolczyk; podczas podejmowania tych decyzji nie kieruj się jednak zdaniem otoczenia, a własnymi chęciami. Pamiętaj, że nie ma racji ten, kto uważa, że brak makijażu u kobiety jest nieatrakcyjny!

Zobacz też:  Jak powiedzieć rodzicom, że mam chłopaka? Poradnik dla chłopców i dziewczyn


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też