Jak powiedzieć mamie o owsikach? Sposoby na wstydliwy problem owsicy

Pojawienie się owsicy jest nie tylko kłopotliwe, ale i wstydliwe – szczególnie jeżeli choroba dotyczy nastolatków. Sprawdź, jak powiedzieć mamie o owsikach i szybko się ich pozbyć!
Jak powiedzieć mamie o owsikach

Proszenie o pomoc rodziców może stanowić pewne wyzwanie, w szczególności, jeżeli problem wydaje się nam wstydliwy – jak owsica. W jej przypadku jednak rozwiązanie powinno zostać wprowadzone szybko, dlatego warto przekonać się, jak powiedzieć mamie o owsikach!

Owsica – na czym polega choroba?

Owsiki są pasożytami, przypominającymi białe nitki. Bytują one w jelicie grubym; samice, aby złożyć jaja, przemieszczają się w nocy w okolice odbytu. Powoduje to główny objaw, jakim jest swędzenie. Mimowolne drapanie sprawia natomiast, że jaja przenoszą się na większą ilość powierzchni.

Źródłem zarażenia są ludzie, a do zakażenia dochodzi m.in. przez:

  • nieprzestrzeganiem zasad higieny;
  • kontaktem z osobą zarażoną.

Wbrew pozorom owsica nie dotyczy tylko małych dzieci – można zachorować na nią w każdym wieku.

Leczenie, higiena i dieta przy owsicy

W przypadku owsicy konieczna jest wizyta u lekarza. Przepisze on odpowiednie leki, dostępne w aptekach wyłącznie na receptę. Kurację należy powtórzyć po ok. 2 tygodniach, pasożyty mają bowiem tendencję do powracania. Leczeniu zostaje poddana cała rodzina – pozwoli to uniknąć wzajemnego zarażania się owsicą.

Inne działania, jakie warto podjąć, to dokładne pranie pościeli oraz wdrożenie odpowiedniej diety: poleca się jedzenie potraw bogatych w błonnik, czosnek i sok z kiszonej kapusty.

Czy powiedzenie rodzicom o owsikach jest konieczne?

Niektórzy nastolatkowie i nastolatki mają wątpliwości jak powiedzieć mamie o okresie albo innych, zupełnie normalnych zmianach w ciele; nic dziwnego zatem, że natura choroby, jaką jest owsica, budzi wstyd.

Pamiętaj jednak większość dorosłych zdaje sobie sprawę, że choroba może dotknąć każdego. Nie martw się: twoi rodzice nie wyśmieją cię z powodu tego schorzenia. Będą natomiast w stanie podjąć odpowiednie działania, aby jak najszybciej pomóc ci z problemem. Nie tylko zgłoszą się do lekarza po odpowiednie tabletki, ale i, co jest bardzo ważne, pokażą, jak ustrzec się przed chorobą w przyszłości.

Zobacz też:  Jak powiedzieć rodzicom o orientacji – kiedy warto zrobić coming out?

Nie szukaj rozwiązań na forach – jeżeli mierzysz się z owsicą, jak najszybciej poinformuj o niej swoich rodziców!Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też