Jak szybko posprzątać pokój?

Jak szybko posprzątać pokój? To dylemat wielu nastolatków. Bałagan w pokoju całkowicie dezorganizuje twoje życie i staje się głównym powodem kłótni z rodzicami? Chcesz się dowiedzieć, jak szybko posprzątać pokój? Jeśli tak, to koniecznie zapoznaj się z poniższymi tipami!
Jak szybko posprzątać pokój

Nie da się ukryć, że najlepszym sposobem na to, aby szybko posprzątać pokój, to zachowywać w nim porządek na co dzień. W natłoku obowiązków może się to jednak okazać sporym wyzwaniem. A im dłużej nie sprzątasz pokoju, tym potem trudniej poradzić sobie z bałaganem. Pilnowanie obowiązku porządkowania przestrzeni nie ułatwia fakt ciągłych przygotowań do kartkówek i pojawiania się nowych seriali na Netflixie. Co zatem zrobić, aby małym wysiłkiem sprawić, że przestrzeń nabierze przejrzystości?

Jak szybko posprzątać pokój – pomocne tricki

Nie da się ukryć, że sprzątanie swojego pokoju to konieczność. Szczególnie gdy mieszka się z rodzicami. W czystej i uporządkowanej przestrzeni znacznie łatwiej się myśli i odpoczywa, a także przyjmuje gości. Jak zacząć, gdy ma się wrażenie, że bałagan jest nie do ogarnięcia? Technik sprzątania pokoju jest bardzo dużo. Na ten temat powstały setki poradników, zawierających tricki „zmieniające życie”. Sprawa jednak jest znacznie prostsza, niż mogłoby się wydawać. A sekret tkwi w regularności. Jeśli będziesz systematycznie wycierać kurz, odkurzać podłogę i porządkować rzeczy na półkach, biurku i w szafkach, znacznie łatwiej będzie ci zachować porządek.

Jak szybko posprzątać pokój – wskazówki

Poniżej kilka wskazówek.

  1. Stań na środku pokoju – grunt to dobry plan. Rozejrzyj się po całym pokoju. Zastanów się, co wymaga natychmiastowej ingerencji. Jeśli na sprzątanie masz tylko kilka minut, postaraj się odłożyć rzeczy na swoje miejsce, przetrzeć półki i biurko i pościelić łóżko. Te kilka czynności w parę chwil wizualnie uporządkują twój pokój. Możesz zrobić to szybko i sprawnie. Wystarczy tylko chcieć.
  2. Otwórz okno – mogłoby się wydawać, że nie ma to nic wspólnego ze sprzątaniem. A jednak. Świeże powietrze w pokoju i lekka zmiana temperatury znacznie odświeży pomieszczenie, a przede wszystkim dotleni twój mózg. Wiele nastolatków uważa, że otwarcie okna pobudza kreatywność i może być dobrą zachętą do prac porządkowych.
  3. Wyrzuć zbędne przedmioty – jeśli od wielu tygodni w twoim pokoju walają się stare papiery, opakowania po zjedzonych ciasteczkach, zużyte ręczniki papierowe itp., to jasny znak, że należy je wyrzucić do kosza. Tym sposobem od razu sprawisz wrażenie czystszej przestrzeni.
  4. Odnieś brudne ciuchy do kosza na pranie – każdy nastolatek ma swoje krzesełko lub fotel wstydu, na którym piętrzą się ubrania z całego tygodnia. Poświęć kilka minut i przejrzyj je. Jeśli zauważysz na nich plamy lub inne zabrudzenia, czym prędzej zanieś je do kosza na pranie.
  5. Odkurz pokój – wyjęcie odkurzacza, podłączenie go do prądu i poodkurzanie pokoju nie powinno zająć więcej niż kilka minut. Nie odwlekaj więc tej czynności w czasie i miej to za sobą.
  6. Pochowaj rzeczy, których nie używasz na co dzień – każdy nastolatek ma mnóstwo zeszytów, książek, gadżetów i innych przedmiotów, które nie są potrzebne codziennie. Poproś rodziców o kartonowe lub wiklinowe pudełka, do których schowasz wszystko, co zbędne. Po pierwsze, zaoszczędzisz sobie czas na szukanie ważnych kartek, czy dokumentów w przyszłości, a po drugie wizualnie poprawisz wygląd pokoju.
  7. Zawsze miej pościelone łózko – uwierz, że nie zmiętolona pościel i poduszka wyglądają bardzo nieestetycznie i psują wygląd nawet posprzątanego pokoju. Dlatego też każdego ranka pamiętaj o tym, aby zaścielić swoje łóżko. Drobna sprawa a robi ogromną różnicę.
Zobacz też:  Jak namówić rodziców na iPhone'a? Sprawdź sam!

Jak szybko posprzątać pokój – lista niezbędnych akcesoriów

Jeśli masz dużo czasu na sprzątanie, to postaraj się zrobić to porządnie. Musisz się do tego przygotować. Czego będziesz potrzebować? Oto lista niezbędnych akcesoriów:

  • ścierka – najlepiej z mikrofibry. Nie unosi ona kurzu do góry, a dokładnie go zbiera. Pamiętaj, aby po wytarciu kurzu, dokładnie umyć ją np. w szarym mydle,
  • worki na śmieci – jeśli masz w pokoju kosz, pamiętaj o tym, aby regularnie do wypróżniać. Nie wrzucaj do niego materiałów bio, czyli np. ogryzków po jabłkach. Tego rodzaju kosz przeznaczony jest wyłącznie na papier i plastik,
  • ręcznik papierowy – będzie przydatny, gdy chcesz szybko przetrzeć szuflady, czy rozlaną wodę na biurku,
  • mop – dzięki niemu szybko i sprawnie umyjesz podłogę. Pamiętaj, aby do mycia powierzchni płaskich używać mopu odsączonego z nadmiaru wody. Spytaj rodziców o to, jaki płyn i w jakim rozcieńczeniu użyć. Jest to bardzo ważne, ponieważ panele i drewniane podłogi mają inne wymagania pielęgnacyjne,
  • ocet i stare gazety (czarno-białe) – ten z pozoru dziwny duet może okazać się niezastąpiony w przypadku mycia okien. Ocet (po uprzednim rozcieńczeniu z wodą) nie pozostawia smug na szybach.

Jak posprzątać pokój, gdy nie masz ochoty?

W teorii wszystko może wydawać się bardzo proste. Jednak każdy nastolatek bardzo dobrze wie, że czasami bardzo trudno o motywację, szczególnie gdy pojawia się nowy sezon ulubionego sezonu na Netflixie. Co wtedy robić? Jak zachęcić się do pracy? Z pomocą mogą przyjść social media.

Na You Tubie, Pintereście, czy Instagramie znajdziesz mnóstwo motywacji. Nastolatkowie chętnie dzielą się tipami, jak szybko posprzątać pokój. Zerknij na profile influencerów polskich i zagranicznych, którzy szczycą się swoim porządkiem i zmysłem organizacji przestrzeni. Ich pokoje lśnią czystością, a oni odpoczywają w nim przy blasku kolorowych lampek i aromatycznych świec. Ich biurka aż wołają do tego, aby przy nich zasiąść do nauki. Tablice nad biurkiem często wyposażone są w harmonogramy zajęć i masę kolorowych karteczek. Po obejrzeniu kilku takich filmików będziesz mieć mnóstwo motywacji do działania. Kto wie, może niektóre nawyki sprzątania wprowadzisz na stałe? Zacznij od małych kroków. Wprowadzaj je np. raz w tygodniu. Z czasem wejdą ci one w krew i staną się codzienną rutyną.

Zobacz też:  Od ilu lat jest się nastolatkiem? Poznaj różne perspektywy

Wiesz już, jak szybko posprzątać swój pokój. Przyznaj, że nie ma nic przyjemniejszego, niż relaks w czystym i pachnącym pokoju. Nie bez kozery mówi się także o tym, że porządek na biurku to porządek w umyśle. Okazuje się bowiem, że czyste biurko ułatwia koncentrację podczas nauki. Jeśli postarasz się o porządek na co dzień, zadowolisz nie tylko siebie, ale także swoich rodziców.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też